Hamburger Sternwarte - Preprints

2017 | 2016

S. Freund, J. Robrade, C. Schneider, J.H.M.M. Schmitt
20-dec-2017
 
A. Reiners, I. Ribas, M. Zechmeister, J.A. Caballero, T. Trifonov, S. Dreizler, J.C. Morales, L. Tal-Or, M. Lafarga, A. Quirrenbach, P.J. Amado, A. Kaminski, S.V. Jeffers, J. Aceituno, V.J.S. Béjar, J. Guàrdia, E.W. Guenther, H.-J. Hagen, D. Montes, V.M. Passegger, W. Seifert, A. Schweitzer, M. Cortés-Contreras, M. Abril, F.J. Alonso-Floriano, M. Ammler-von Eiff, R. Antona, G. Anglada-Escudé, H. Anwand-Heerwart, B. Arroyo-Torres, M. Azzaro, D. Baroch, D. Barrado, F.F. Bauer, S. Becerril, D. Benítez, Z.M. Berdiñas, G. Bergond, M. Blümcke, M. Brinkmöller, C. del Burgo, J. Cano, M.C. Cárdenas Vázquez, E. Casal, C. Cifuentes, A. Claret, J. Colomé, S. Czesla, E. Díez-Alonso, C. Feiz, M. Fernández, I.M. Ferro, B. Fuhrmeister, D. Galadí-Enríquez et al.
15-dec-2017
 
S. Czesla, T. Molle, J. H. M. M. Schmitt
06-dec-2017
 
K. Rajpurohit, M. Hoeft, R. J. van Weeren, L. Rudnick, H. J. A. Röttgering, W. R. Forman, M. Brüggen, J. H. Croston, F. Andrade-Santos, W. A. Dawson, H. T. Intema, R. P. Kraft, C. Jones, M. James Jee
04-dec-2017
 
Sandra Etoka, Dieter Engels, Eric Gerard, Anita M.S. Richards
27-nov-2017
 
F. Vazza, M. Brüggen, C. Gheller, S. Hackstein, D. Wittor, P. M. Hinz
07-nov-2017
 
F. Vazza, G. Brunetti, M. Brüggen, A. Bonafede
07-nov-2017
 
M. Zechmeister, A. Reiners, P. J. Amado, M. Azzaro, F. F. Bauer, V. J. S. Béjar, J. A. Caballero, E. W. Guenther, H.-J. Hagen, S. V. Jeffers, A. Kaminski, M. Kürster, R. Launhardt, D. Montes, J. C. Morales, A. Quirrenbach, S. Reffert, I. Ribas, W. Seifert, L. Tal-Or, V. Wolthoff
27-oct-2017
 
V. Heesen, J. H. Croston, R. Morganti, M. J. Hardcastle, A. J. Stewart, P. N. Best, J. W. Broderick, M. Brüggen, G. Brunetti, K. T. Chyży, J. J. Harwood, M. Haverkorn, K. M. Hess, H. T. Intema, M. Jamrozy, M. Kunert-Bajraszewska, J. P. McKean, E. Orrú, H. J. A. Röttgering, T. W. Shimwell, A. Shulevski, G. J. White, E. M. Wilcots, W. L. Williams
26-oct-2017
 
F. de Gasperin, H. T. Intema, T. W. Shimwell, G. Brunetti, M. Brüggen, T. A. Ensslin, R. J. van Weeren, A. Bonafede, H. J. A. Rottgering
18-oct-2017
 
V. Guglielmo, B.M. Poggianti, B. Vulcani, C. Adami, F. Gastaldello, S. Ettori, S. Fotoupoulou, E. Koulouridis, M. E. Ramos Ceja, P. Giles, S. McGee, B. Altieri, I. Baldry, M. Birkinshaw, M. Bolzonella, A. Bongiorno, M. Brown, L. Chiappetti, S. Driver, A. Elyiv, A. Evrard, B. Garilli, M. Grootes, L. Guennou, A. Hopkins, C. Horellou, A. Iovino, C. Lidman, J. Liske, S. Maurogordato, M. Owers, F. Pacaud, S. Paltani, M. Pierre, M. Plionis, T. Ponman, A. Robotham, T. Sadibekova, M. Scodeggio, M. Sereno, V. Smolvcic, R. Tuffs, I. Valtchanov, C. Vignali, J. Willis
12-oct-2017
 
Stefan Hackstein, Franco Vazza, Marcus Brüggen, Jenny G. Sorce, Stefan Gottlöber
03-oct-2017
 
Bastian Körtgen, Stefano Bovino, Dominik R.G. Schleicher, Amelia Stutz, Robi Banerjee, Andrea Giannetti, Silvia Leurini
12-sep-2017
 
A. Wilber, M. Brüggen, A. Bonafede, F. Savini, T. Shimwell, R. J. van Weeren, D. Rafferty, A. P. Mechev, H. Intema, F. Andrade-Santos, A. O. Clarke, E. K. Mahony, R. Morganti, I. Prandoni, G. Brunetti, H. Röttgering, S. Mandal, F. de Gasperin, M. Hoeft
29-aug-2017
 
Johannes Reppin, Robi Banerjee
25-aug-2107
 
Dominik R.G. Schleicher, Stefano Bovino, Bastian Körtgen, Tommaso Grassi, Robi Banerjee
23-aug-2017
 
J. Martin, B. Fuhrmeister, M. Mittag, T. O. B. Schmidt, A. Hempelmann, J. N. González-Pérez, J. H. M. M. Schmitt
16-aug-2017
 
S. Czesla, M. Salz, P.C. Schneider, M. Mittag, J.H.M.M. Schmitt
15-aug-2017
 
C. J. J. Pearce, R. J. van Weeren, F. Andrade-Santos, C. Jones, W. R. Forman, M. Brüggen, E. Bulbul, T. E. Clarke, R. P. Kraft, E. Medezinski, T. Mroczkowski, M. Nonino, P. E. J. Nulsen, S. W. Randall, K. Umetsu
10-aug-2017
 
Andrew W. Green, Scott M. Croom, Nicholas Scott, Luca Cortese, Anne M. Medling, Francesco D'Eugenio, Julia J. Bryant, Joss Bland-Hawthorn, J. T. Allen, Rob Sharp, I-Ting Ho, Brent Groves, Michael J. Drinkwater, Elizabeth Mannering, Lloyd Harischandra, Jesse van de Sande, Adam D. Thomas, Simon O'Toole, Richard M. McDermid, Minh Vuong, Katrina Sealey, Amanda E. Bauer, S. Brough, Barbara Catinella, Gerald Cecil, Matthew Colless, Warrick J. Couch, Simon P. Driver, Christoph Federrath, Caroline Foster, Michael Goodwin, Elise J. Hampton, A. M. Hopkins, D. Heath Jones, Iraklis S. Konstantopoulos, J.S. Lawrence, Sergio G. Leon-Saval, Jochen Liske et al.
26-jul-2017
 
S. Orlando, F. Favata, G. Micela, S. Sciortino, A. Maggio, J.H.M.M. Schmitt, J. Robrade, M. Mittag
20-jul-2017
 
D. E. Morosan, P. T. Gallagher, R. A. Fallows, H. Reid, G. Mann, M. M. Bisi, J. Magdalenic, H. O. Rucker, B. Thide, C. Vocks, J. Anderson, A. Asgekar, I. M. Avruch, M. E. Bell, M. J. Bentum, P. Best, R. Blaauw, A. Bonafede, F. Breitling, J. W. Broderick, M. Bruggen, L. Cerrigone, B. Ciardi, E. de Geus, S. Duscha, J. Eisloffel, H. Falcke, M. A. Garrett, J. M. Griessmeier, A. W. Gunst, M. Hoeft, M. Iacobelli, E. Juette, G. Kuper, R. McFadden, D. McKay-Bukowski, J. P. McKean, D. D. Mulcahy, H. Munk, A. Nelles, E. Orru, H. Paas, M. Pandey-Pommier, V. N. Pandey, R. Pizzo, A. G. Polatidis, W. Reich, D. J. Schwarz, J. Sluman, O. Smirnov, M. Steinmetz, M. Tagger, S. ter Veen, S. Thoudam, M. C. Toribio, R. Vermeulen, R. J. van Weeren, O. Wucknitz, P. Zarka
11-jul-2107
 
M. Völschow, R. Banerjee, B. Körtgen
10-jul-2017
 
D. N. Hoang, T. W. Shimwell, A. Stroe, H. Akamatsu, G. Brunetti, J. M. F. Donnert, H. T. Intema, D. D. Mulcahy, H. J. A. Röttgering, R. J. van Weeren, A. Bonafede, M. Brüggen, R. Cassano, K. T. Chyży, T. Enßlin, C. Ferrari, F. de Gasperin, L. Gu, M. Hoeft, G. K. Miley, E. Orrú, R. Pizzo, G. J. White
29-jun-2017
 
L. Bîrzan, D. A. Rafferty, M. Brüggen, H. T. Intema
15-jun-2017
 
A. Bonafede, R. Cassano, M. Brüggen, G. A. Ogrean, C.J. Riseley, V. Cuciti, F. de Gasperin, N. Golovich, R. Kale, T. Venturi, R. J van Weeren, D. R. Wik, D. Wittman
13-jun-2017
 
Denis Wittor, Tom Jones, Franco Vazza, Marcus Brüggen
07-jun-2017
 
G. Kokotanekov, M. Wise, G. H. Heald, J. P. McKean, L. Bîrzan, D. A. Rafferty, L. E. H. Godfrey, M. de Vries, H. T. Intema, J. W. Broderick, M.J. Hardcastle, A. Bonafede, A. O. Clarke, R. J. van Weeren, H. J. A. Röttgering, R. Pizzo, M. Iacobelli, E. Orrú, A. Shulevski, C. J. Riseley, R. P. Breton, B. Nikiel-Wroczyński, S. S. Sridhar, A. J. Stewart, A. Rowlinson, A. J. van der Horst, J. J. Harwood, G. Gürkan, D. Carbone, M. Pandey-Pommier, C. Tasse, A. M. M. Scaife, L. Pratley, C. Ferrari, J. H. Croston, V. N. Pandey, W. Jurusik, D. D. Mulcahy
01-jun-2017
 
W. Schmidt, C. Byrohl, J. F. Engels, C. Behrens, J. C. Niemeyer
19-may-2017
 
J. H. Y. Ching, S. M. Croom, E. M. Sadler, A. S. G. Robotham, S. Brough, I. K. Baldry, J. Bland-Hawthorn, M. Colless, S. P. Driver, B. W. Holwerda, A. M. Hopkins, M. J. Jarvis, H. M. Johnston, L. S. Kelvin, J. Liske, J. Loveday, P. Norberg, M. B. Pracy, O. Steele, D. Thomas, L. Wang
12-may-2017
 
K.-P. Schröder, M. Mittag, J.H.M.M. Schmitt, D. Jack, A. Hempelmann, J. N. Gonzalez-Perez
10-may-2017

G. Calistro Rivera, W. L. Williams, M. J. Hardcastle, K. Duncan, H. J. A. Röttgering, P. N. Best, M. Brüggen, K. T. Chyzy, C. J. Conselice, F. de Gasperin, D. Engels, G. Gürkan, H. T. Intema, M. J. Jarvis, E. K. Mahony, G. K. Miley, L.K. Morabito, I. Prandoni, J. Sabater, D. J. B. Smith, C. Tasse, P.P. van der Werf, G.J. White
20-apr-2017
 
Leah K. Morabito, W.L. Williams, Kenneth J. Duncan, H.J.A. Röttgering, George Miley, Aayush Saxena, Peter Barthel, P.N. Best, M. Bruggen, G. Brunetti, K.T. Chyży, D. Engels, M.J. Hardcastle, J.J. Harwood, Matt J. Jarvis, E.K. Mahony, I. Prandoni, T.W. Shimwell, A. Shulevski, C. Tasse
20-apr-2017
 
Jeremy J. Harwood, Martin J. Hardcastle, Raffaella Morganti, Judith H. Croston, Marcus Brüggen, Gianfranco Brunetti, Huub J. A. Röttgering, Aleksander Shulevski, Glenn J. White
05-apr-2017
 
C. von Essen, S. Cellone, M. Mallonn, S. Albrecht, R. Miculán, H. M. Müller
30-mar-2017

Bastian Körtgen, Christoph Federrath, Robi Banerjee
21-mar-2017
 
W.H.T. Vlemmings, T. Khouri, I. Marti-Vidal, D. Tafoya, A. Baudry, S. Etoka, E.M.L. Humphreys, T.J. Jones, A. Kemball, E. O'Gorman, A.F. Perez-Sanchez, A.M.S. Richards
06-mar-2017
 
Bastian Körtgen, Stefano Bovino, Dominik R.G. Schleicher, Andrea Giannetti, Robi Banerjee
03-mar-2017
S. Reissl, D. Seifried, S. Wolf, R. Banerjee, R. S. Klessen
03-mar-2017
 
Simon Deeley, Michael J. Drinkwater, Daniel Cunnama, Joss Bland-Hawthorn, Sarah Brough, Michelle Cluver, Matthew Colless, Luke J. M. Davies, Simon P. Driver, Caroline Foster, Meiert W. Grootes, A. M. Hopkins, Prajwal R. Kafle, Maritza A. Lara-Lopez, Jochen Liske, Smriti Mahajan, Steven Phillipps, Chris Power, Aaron Robotham
24-feb-2017
 
S. Etoka, E. Gerard, A.M.S. Richards, D. Engels, J. Brand, T. Le Bertre
20-feb-2017
 
M. Vaňko, G. Torres, L. Hambálek, T. Pribulla, L.A. Buchhave, J. Budaj, P. Dubovský, Z. Garai, C. Ginski, K. Grankin, R. Komžík, V. Krushevska, E. Kundra, C. Marka, M. Mugrauer, R. Neuhaeuser, J. Ohlert, Š. Parimucha, V. Perdelwitz, St. Raetz, S.Yu. Shugarov
15-feb-2017
 
S. Lalitha, J. H. M. M. Schmitt, K. P. Singh
10-feb-2017
 
A. O. Clarke, G. Heald, T. Jarrett, J. D. Bray, M. J. Hardcastle, T. M. Cantwell, A. M. M. Scaife, M. Brienza, A. Bonafede, R. P. Breton, J. W. Broderick, D. Carbone, J. H. Croston, J. S. Farnes, J. J. Harwood, V. Heesen, A. Horneffer, A. J. van der Horst, M. Iacobelli, W. Jurusik, G. Kokotanekov, J. P. McKean, L. K. Morabito, D. D. Mulcahy, B.S. Nikiel-Wroczynski, E. Orru, R. Paladino, M. Pandey-Pommier, M. Pietka, R. Pizzo, L. Pratley, C. J. Riseley, H. J. A. Rottgering, A. Rowlinson, J. Sabater, K. Sendlinger, A. Shulevski, S. S. Sridhar, A. J. Stewart, C. Tasse, S. van Velzen, R. J. van Weeren, M. W. Wise
06-feb-2017
 
D. Jack, J. de J. Robles Pérez, I. De Gennaro Aquino, K.-P. Schröder, U.Wolter, P. Eenens, J. H. M. M. Schmitt, M. Mittag, A. Hempelmann, J. N. González-Pérez, G. Rauw, P. H. Hauschildt
03-feb-2017
 
A. Shulevski, R. Morganti, J. J. Harwood, P. D. Barthel, M. Jamrozy, M. Brienza, G. Brunetti, H. J. A. Röttgering, M. Murgia, G. J. White, J. H. Croston, M. Brüggen
24-jan-2017
 
F. de Gasperin
24-jan-2017
 
Azam Izadi, Shadi Sajedi Shacker, Gonzalo J. Olmo, Robi Banerjee
23-jan-2017
 
G. Orosz, H. Imai, R. Dodson, M. J. Rioja, S. Frey, R. A. Burns, S. Etoka, A. Nakagawa, H. Nakanishi, Y. Asaki, S. R. Goldman, D. Tafoya
18-jan-2017
 
R. J. van Weeren, G. A. Ogrean, C. Jones, W. R. Forman, F. Andrade-Santos, Connor J. J. Pearce, A. Bonafede, M. Brüggen, E. Bulbul, T. E. Clarke, E. Churazov, L. David, W. A. Dawson, M. Donahue, A. Goulding, R. P. Kraft, B. Mason, J. Merten, T. Mroczkowski, P. E. J. Nulsen, P. Rosati, E. Roediger, S. W. Randall, J. Sayers, K. Umetsu, A. Vikhlinin, A. Zitrin
15-jan-2017
 
Reinout J. van Weeren, Felipe Andrade-Santos, William A. Dawson, Nathan Golovich, Dharam V. Lal, Hyesung Kang, Dongsu Ryu, Marcus Brüggen, Georgiana A. Ogrean, William R. Forman, Christine Jones, Vinicius M. Placco, Rafael M. Santucci, David Wittman, M. James Jee, Ralph P. Kraft, David Sobral, Andra Stroe, Kevin Fogarty
05-jan-2017