Hamburger Sternwarte - Preprints

2016 | 2015 | 2017

Grootes, M. W.; Tuffs, R. J.; Popescu, C. C.; Norberg, P.; Robotham, A. S. G.; Liske, J.; Andrae, E.; Baldry, I. K.; Gunawardhana, M.; Kelvin, L. S.; Madore, B. F.; Seibert, M.; Taylor, E. N.; Alpaslan, M.; Brown, M. J. I.; Cluver, M. E.; Driver, S. P.; Bland-Hawthorn, J.; Holwerda, B. W.; Hopkins, A. M.; Lopez-Sanchez, A. R.; Loveday, J.; Rushton, M.
21-dec-2016
 
J. Robrade, J.H.M.M. Schmitt
20-dec-2016
 
Margot M. Brouwer, Manus R. Visser, Andrej Dvornik, Henk Hoekstra, Konrad Kuijken, Edwin A. Valentijn, Maciej Bilicki, Chris Blake, Sarah Brough, Hugo Buddelmeijer, Thomas Erben, Catherine Heymans, Hendrik Hildebrandt, Benne W. Holwerda, Andrew M. Hopkins, Dominik Klaes, Jochen Liske, Jon Loveday, John McFarland, Reiko Nakajima, Cristóbal Sifón, Edward N. Taylor
19-dec-2016
 
Franco Vazza
28-nov-2016
 
Kaustuv Basu, Jens Erler, Martin Sommer, Franco Vazza, Dominique Eckert
25-nov-2016
 
T. W. Shimwell, H. J. A. Röttgering, P. N. Best, W. L. Williams, T.J. Dijkema, F. de Gasperin, M. J. Hardcastle, G. H. Heald, D. N. Hoang, A. Horneffer, H. Intema, E. K. Mahony, S. Mandal, A. P. Mechev, L. Morabito, J. B. R. Oonk, D. Rafferty, E. Retana-Montenegro, J. Sabater, C. Tasse, R. J. van Weeren, M. Brüggen, G. Brunetti, K. T. Chyży, J. E. Conway, M. Haverkorn, N. Jackson, M. J. Jarvis, J. P. McKean, G. K. Miley, R. Morganti, G. J. White, M. W. Wise, I. M. van Bemmel, R. Beck, M. Brienza, A. Bonafede, G. Calistro Rivera, R. Cassano, A. O. Clarke, D. Cseh, A. Deller, A. Drabent, W. van Driel, D. Engels, H. Falcke, C. Ferrari, S. Fröhlich, M. A. Garrett, J. J. Harwood, V. Heesen, M. Hoeft, C. Horellou, F. P. Israel, A. D. Kapińska, M. Kunert-Bajraszewska ed al.
08-nov-2016
 
A. Gewering-Peine, D. Horns, J.H.M.M. Schmitt
06-nov-2016
 
K. F. Huber, S. Czesla, J. H. M. M. Schmitt
01-nov-2016
 
Denis Wittor, Franco Vazza, Marcus Brüggen
17-oct-2016
 
S. Khalafinejad, C. von Essen, H. J. Hoeijmakers, G. Zhou, T. Klocova, J.H.M.M. Schmitt, S. Dreizler, M. Lopez-Morales, T.-O. Husser, T.O.B. Schmidt, R. Collet
05-oct-2016
 
Franco Vazza, Denis Wittor, Marcus Brüggen, Claudio Gheller
01-oct-2016
 
F. de Gasperin, H. T. Intema, J. Ridl, M. Salvato, R. van Weeren, A. Bonafede, J. Greiner, R. Cassano, M. Bruggen
27-sep-2016
 
G. Rauw, S. Rosu, A. Noels, L. Mahy, J.H.M.M. Schmitt, M. Godart, M.-A. Dupret, E. Gosset
9-sep-2016
 
R. P. Williams, I. K. Baldry, L. S. Kelvin, P. A. James, S. P. Driver, M. Prescott, S. Brough, M. J. I. Brown, L. J. M. Davies, B. W. Holwerda, J. Liske, P. Norberg, A. J. Moffett, A. H. Wright
05-sep-2016
 
E. K. Mahony, R. Morganti, I. Prandoni, I. M. van Bemmel, T. W. Shimwell, M. Brienza, P. N. Best, M. Brüggen, G. Calistro Rivera, F. de Gasperin, M. J. Hardcastle, J. J. Harwood, G. Heald, M. J. Jarvis, S. Mandal, G. K. Miley, E. Retana-Montenegro, H. J. A. Röttgering, J. Sabater, C. Tasse, S. van Velzen, R. J. van Weeren, W. L. Williams, G. J. White
02-sep-2016
 
Kaustuv Basu, Martin Sommer, Jens Erler, Dominique Eckert, Franco Vazza, Benjamin Magnelli, Frank Bertoldi, Paolo Tozzi
18-aug-2016
 
Amanda J. Moffett, Rebecca Lange, Simon P. Driver, Aaron S. G. Robotham, Lee S. Kelvin, Mehmet Alpaslan, Stephen K. Andrews, Joss Bland-Hawthorn, Sarah Brough, Michelle E. Cluver, Matthew Colless, Luke J. M. Davies, Benne W. Holwerda, Andrew M. Hopkins, Prajwal R. Kafle, Jochen Liske, Martin Meyer
16-aug-2016
 
N. Jackson, A. Tagore, A. Deller, J. Moldón, E. Varenius, L. Morabito, O. Wucknitz, T. Carozzi, J. Conway, A. Drabent, A. Kapinska, E. Orrù, M. Brentjens, R. Blaauw, G. Kuper, J. Sluman, J. Schaap, N. Vermaas, M. Iacobelli, L. Cerrigone, A. Shulevski, S. ter Veen, R. Fallows, R. Pizzo, M. Sipior, J. Anderson, M. Avruch, M. Bell, I. van Bemmel, M. Bentum, P. Best, A. Bonafede, F. Breitling, J. Broderick, W. Brouw, M. Brüggen, B. Ciardi, A. Corstanje, F. de Gasperin, E. de Geus, J. Eislöffel, D. Engels, H. Falcke, M. Garrett, J. Griessmeier, A. Gunst, M. van Haarlem, G. Heald, M. Hoeft, J. Hörandel, A. Horneffer, H. Intema, E. Juette, M. Kuniyoshi, J. van Leeuwen, G. Loose, P. Maat, R. McFadden, D. McKay-Bukowski, J. McKean, D. Mulcahy, H. Munk, M. Pandey-Pommier, A. Polatidis et al.
06-aug-2016
 
Nathan Golovich, William A. Dawson, David Wittman, Georgiana A. Ogrean, Reinout J. van Weeren, Annalisa Bonafede
03-aug-2016
 
S. Lavoie, J. P. Willis, J. Democles, D. Eckert, F. Gastaldello, G. P. Smith, C. Lidman, C. Adami, F. Pacaud, M. Pierre, N. Clerc, P. Giles, M. Lieu, L. Chiappetti, B. Altieri, F. Ardila, I. Baldry, A. Bongiorno, S. Desai, A. Elyiv, L. Faccioli, B. Gardner, B. Garilli, M. W. Groote, L. Guennou, L. Guzzo, A. M. Hopkins, J. Liske, S. McGee, O. Melnyk, M. S. Owers, B. Poggianti, T. J. Ponman, M. Scodeggio, L. Spitler, R. J. Tuffs
03-aug-2016
 
Stefan Hackstein, Franco Vazza, Marcus Brueggen, Guenter Sigl, Andrej Dundovic
29-jul-2016
 
P. Ioannidis, J.H.M.M. Schmitt
27-jul-2016
 
P. Ioannidis, J.H.M.M. Schmitt
27-jul-2016
 
D. J. Fritzewski, M. Kitze, M. Mugrauer, R. Neuhäuser, C. Adam, C. Briceño, S. Buder, T. Butterley, W.-P. Chen, B. Dinçel, V. S. Dhillon, R. Errmann, Z. Garai, H. F. W. Gilbert, C. Ginski, J. Greif, L. K. Hardy, J. Hernández, P. C. Huang, A. Kellerer, E. Kundra, S. P. Littlefair, M. Mallonn, C. Marka, A. Pannicke, T. Pribulla, St. Raetz, J. G. Schmidt, T. O. B. Schmidt, M. Seeliger, R. W. Wilson, V. Wolf
21-jul-2016
 
A. D. Biggs, M. A. Zwaan, E. Hatziminaoglou, C. Péroux, J. Liske
20-jul-2016
 
Brian Friesen, E. Baron, Jerod T. Parrent, R. C. Thomas, David Branch, Peter Nugent, Peter H. Hauschildt, Ryan J. Foley, Darryl E. Wright, Yen-Chen Pan, Alexei V. Filippenko, Kelsey I. Clubb, Jeffrey M. Silverman, Keiichi Maeda, Isaac Shivvers, Patrick L. Kelly, Daniel P. Cohen, Armin Rest, Daniel Kasen
16-jul-2016
 
Claudio Gheller, Franco Vazza, Marcus Brueggen, Mehmet Alpaslan, Benne Willem Holwerda, Andrew Hopkins, Jochen Liske
05-jul-2016
 
Wertz, M.; Horns, D.; Groote, D.; Tuvikene, T.; Czesla, S.; Schmitt, J. H. M. M.
01-jul-2016
 
M. J. Hardcastle, G. Gürkan, R. J. van Weeren, W. L. Williams, P. N. Best, F. de Gasperin, D. A. Rafferty, S. C. Read, J. Sabater, T. W. Shimwell, D. J. B. Smith, C. Tasse, N. Bourne, M. Brienza, M. Brüggen, G. Brunetti, K. T. Chyży, J. Conway, L. Dunne, S. A. Eales, S. J. Maddox, M. J. Jarvis, E. K. Mahony, R. Morganti, I. Prandoni, H. J. A. Röttgering, E. Valiante, G. J. White
30-jun-2016
 
N. Bourne, L. Dunne, S. J. Maddox, S. Dye, C. Furlanetto, C. Hoyos, D. J. B. Smith, S. Eales, M. W. L. Smith, E. Valiante, M. Alpaslan, E. Andrae, I. K. Baldry, M. E. Cluver, A. Cooray, S. P. Driver, J. S. Dunlop, M. W. Grootes, R. J. Ivison, T. H. Jarrett, J. Liske, B. F. Madore, C. C. Popescu, A. G. Robotham, K. Rowlands, M. Seibert, M. A. Thompson, R. J. Tuffs, S. Viaene, A. H. Wright
29-jun-2016
 
L. J. M. Davies, S. P. Driver, A. S. G. Robotham, M. W. Grootes, C. C. Popescu, R. J. Tuffs, A. Hopkins, M. Alpaslan, S. K. Andrews, J. Bland-Hawthorn, M. N. Bremer, S. Brough, M. J. I. Brown, M. E. Cluver, S. Croom, E. da Cunha, L. Dunne, M. A. Lara-Lopez, J. Liske, J. Loveday, A. J. Moffett, M. Owers, S. Phillipps, A. E. Sansom, E. N. Taylor, M. J. Michalowski, E. Ibar, M. Smith, N. Bourne
20-jun-2016
 
Dimitar G Vlaykov, Philipp Grete, Wolfram Schmidt, Dominik R G Schleicher
07-jun-2016
 
P. Grete, D. G. Vlaykov, W. Schmidt, D. R. G. Schleicher
05-jun-2016
 
S. Boro Saikia, S. V. Jeffers, J. Morin, P. Petit, C. P. Folsom, S. C. Marsden, J.-F. Donati, R. Cameron, J. C. Hall, V. Perdelwitz, A. Reiners, A. A. Vidotto
03-jun-2016
 
Juan V. Hernández Santisteban, Christian Knigge, Stuart P. Littlefair, Rene P. Breton, Vikram S. Dhillon, Boris T. Gänsicke, Thomas R. Marsh, Magaretha L. Pretorius, John Southworth, Peter H. Hauschildt
23-may-2016
 
T. O. B. Schmidt, R. Neuhäuser, C. Briceño, N. Vogt, St. Raetz, A. Seifahrt, C. Ginski, M. Mugrauer, S. Buder, C. Adam, P. H. Hauschildt, S. Witte, Ch. Helling, J. H. M. M. Schmitt
17-may-2016
 
St. Raetz, T.O.B. Schmidt, S. Czesla, T.Klocová, L. Holmes, R. Errmann, M. Kitze, M. Fernández, A. Sota, C. Briceño, J. Hernández, J. J. Downes, D.P. Dimitrov, D. Kjurkchieva, V. Radeva, Z.-Y. Wu, X. Zhou, H. Takahashi, T. Henych, M. Seeliger, M. Mugrauer, Ch. Adam, C. Marka, J.G. Schmidt, M.M. Hohle, Ch. Ginski, T. Pribulla, L. Trepl, M. Moualla, N. Pawellek, J. Gelszinnis, S. Buder, S. Masda, G. Maciejewski, R. Neuhäuser
17-may-2016
 
Margot M. Brouwer, Marcello Cacciato, Andrej Dvornik, Lizzie Eardley, Catherine Heymans, Henk Hoekstra, Konrad Kuijken, Tamsyn McNaught-Roberts, Cristóbal Sifón, Massimo Viola, Mehmet Alpaslan, Maciej Bilicki, Joss Bland-Hawthorn, Sarah Brough, Ami Choi, Simon P. Driver, Thomas Erben, Aniello Grado, Hendrik Hildebrandt, Benne W. Holwerda, Andrew M. Hopkins, Jelte T. A. de Jong, Jochen Liske, John McFarland, Reiko Nakajima, Nicola R. Napolitano, Peder Norberg, John A. Peacock, Mario Radovich, Aaron S. G. Robotham, Peter Schneider, Gert Sikkema, Edo van Uitert, Gijs Verdoes Kleijn
25-apr-2016
 
Charles W. Finn, Simon L. Morris, Nicolas Tejos, Neil H. M. Crighton, Robert Perry, Michele Fumagalli, Rich Bielby, Tom Theuns, Joop Schaye, Tom Shanks, Jochen Liske, Madusha L. P. Gunawardhana, Stephanie Bartle
07-apr-2016
 
A.H. Wright, A.S.G. Robotham, N. Bourne, S.P. Driver, L. Dunne, S.J. Maddox, M. Alpaslan, S.K. Andrews, A.E. Bauer, J. Bland-Hawthorn, S. Brough, M.J.I. Brown, M. Cluver, L.J.M. Davies, B.W. Holwerda, A.M. Hopkins, T.H. Jarrett, P.R. Kafle, R. Lange, J. Liske, J. Loveday, A.J. Moffett, P. Norberg, C.C. Popescu, M. Smith, E.N. Taylor, R.J. Tuffs, L. Wang, S.M. Wilkins
07-apr-2016
 
z<1
Bastian Körtgen, Daniel Seifried, Robi Banerjee, Enrique Vázquez-Semadeni, Manuel Zamora-Avilés
31-mar-2016
 
Mikhail Klassen, Ralph Pudritz, Rolf Kuiper, Thomas Peters, Robi Banerjee
23-mar-2016
 
T. W. Shimwell, J. Luckin, M. Brüggen, G. Brunetti, H. T. Intema, M. S. Owers, H. J. A. Röttgering, A. Stroe, R. J. van Weeren, W. L. Williams, R. Cassano, F. de Gasperin, G. H. Heald, D. N. Hoang, M. J. Hardcastle, S. S. Sridhar, J. Sabater, P. N. Best, A. Bonafede, K. T. Chyży, T. A. Ensslin, C. Ferrari, M. Haverkorn, M. Hoeft, C. Horellou, J. P. McKean, L. K. Morabito, E. Orrù, R. Pizzo, E. Retana-Montenegro, G. J. White
21-mar-2016
 
Evangelos Nagel, Stefan Czesla, Jürgen H. M. M. Schmitt
21-mar-2016
 
G. A. Ogrean, R. J. van Weeren, C. Jones, W. Forman, W. A. Dawson, N. Golovich, F. Andrade-Santos, S. S. Murray, P. Nulsen, E. Roediger, A. Zitrin, E. Bulbul, R. Kraft, A. Goulding, K. Umetsu, T. Mroczkowski, A. Bonafede, S. Randall, J. Sayers, E. Churazov, L. David, J. Merten, M. Donahue, B. Mason, P. Rosati, A. Vikhlinin, H. Ebeling
18-mar-2016
 
M. Ammler-von Eiff, A. Bedalov, C. Kranhold, M. Mugrauer, T.O.B. Schmidt, R. Neuhäuser, R. Errmann
15-mar-2016
 
S. Fotopoulou, F. Pacaud, S. Paltani, P. Ranalli, M. E. Ramos-Ceja, L. Faccioli, M. Plionis, C. Adami, A. Bongiorno, M. Brusa, L. Chiappetti, S. Desai, A. Elyiv, C. Lidman, O. Melnyk, M. Pierre, E. Piconcelli, C. Vignali, S. Alis, F. Ardila, S. Arnouts, I. Baldry, M. Bremer, D. Eckert, L. Guennou, C. Horellou, A. Iovino, E. Koulouridis, J. Liske, S. Maurogordato, F. Menanteau, J. J. Mohr, M. Owers, B. Poggianti, E. Pompei, T. Sadibekova, A. Stanford, R. Tuffs, J. Willis
10-mar-2016
 
Dominique Eckert, Mathilde Jauzac, Franco Vazza, Matt Owers, Jean-Paul Kneib, Celine Tchernin, Huib Intema, Kenda Knowles
07-mar-2016
 
F. Vazza, M. Brueggen, D. Wittor, C. Gheller, D. Eckert, M. Stubbe
08-mar-2016
 
F. Vazza, M. Brueggen, C. Gheller, C. Ferrari, A. Bonafede
24-feb-2016
 
Marcus Brüggen, Evan Scannapieco
04-feb-2016
 
Edo van Uitert, Marcello Cacciato, Henk Hoekstra, Margot Brouwer, Cristóbal Sifón, Massimo Viola, Ivan Baldry, Joss Bland-Hawthorn, Sarah Brough, M. J. I. Brown, Ami Choi, Simon P. Driver, Thomas Erben, Catherine Heymans, Hendrik Hildebrandt, Benjamin Joachimi, Konrad Kuijken, Jochen Liske, Jon Loveday, John McFarland, Lance Miller, Reiko Nakajima, John Peacock, Mario Radovich, A. S. G. Robotham, Peter Schneider, Gert Sikkema, Edward N. Taylor, Gijs Verdoes Kleijn
25-jan-2016
 
DJ van der Walt, JM Maswanganye, S Etoka, S Goedhart, SP van den Heever
21-jan-2016
 
R. J. van Weeren, W. L. Williams, M. J. Hardcastle, T. W. Shimwell, D. A. Rafferty, J. Sabater, G. Heald, S. S. Sridhar, T. J. Dijkema, G. Brunetti, M. Brüggen, F. Andrade-Santos, G. A. Ogrean, H. J. A. Röttgering, W. A. Dawson, W. R. Forman, F. de Gasperin, C. Jones, G. K. Miley, L. Rudnick, C. L. Sarazin, A. Bonafede, P. N. Best, L. Bîrzan, R. Cassano, K. T. Chyży, J. H. Croston, T. Ensslin, C. Ferrari, M. Hoeft, C. Horellou, M. J. Jarvis, R. P. Kraft, M. Mevius, H. T. Intema, S. S. Murray, E. Orrú, R. Pizzo, A. Simionescu, A. Stroe, S. van der Tol, G. J. White
20-jan-2016
 
van Weeren, R. J.; Brunetti, G.; Brüggen, M.; Andrade-Santos, F.; Ogrean, G. A.; Williams, W. L.; Röttgering, H. J. A.; Dawson, W. A.; Forman, W. R.; de Gasperin, F.; Hardcastle, M. J.; Jones, C.; Miley, G. K.; Rafferty, D. A.; Rudnick, L.; Sabater, J.; Sarazin, C. L.; Shimwell, T. W.; Bonafede, A.; Best, P. N.; Bîrzan, L.; Cassano, R.; Chyży, K. T.; Croston, J. H.; Dijkema, T. J.; Ensslin, T.; Ferrari, C.; Heald, G.; Hoeft, M.; Horellou, C.; Jarvis, M. J.; Kraft, R. P.; Mevius, M.; Intema, H. T.; Murray, S. S.; Orrú, E.; Pizzo, R.; Sridhar, S. S.; Simionescu, A.; Stroe, A.; van der Tol, S.; White, G. J.
20-jan-2016
 
Jan Robrade
19-jan-2016
 
S. Bovino, T. Grassi, D. R. G. Schleicher, R. Banerjee
18-jan-2016
 
D. Seifried, Á. Sánchez-Monge, S. Walch, R. Banerjee
11-jan-2016
 
S. A. Levshakov, D. Reimers, C. Henkel
03-jan-2016